Masz zdeformowane paznokcie? Wstydzisz się latem zdjąć buty na plaży? W butach wciąż coś gniecie, uwiera, boli, piecze? Sprawdź czy zabieg plastyczny z zakresu chirurgii paznokcia jest dla Ciebie.
Jakie są najczęstsze deformacje paznokci?
- Paznokcie wkręcające – płytka paznokciowa zawija się i wbija ostrymi brzegami w macierz
- Paznokcie wrastające – szeroka płytka paznokciowa wbija się w wały okołopaznokciowe, czyli skórę po bokach paznokcia
- Paznokcie zgrubiałe – płytka paznokciowa nie rośnie do przodu tylko ku górze, warstwami, jedna na drugiej.
Opieka podologiczna, zachowawcza, zapobiega nawrotom zakażenia i łagodzi dolegliwości, ale nie usuwa problemu. Jeśli borykasz się z problemem od dłuższego czasu, co kilka tygodni powracają infekcje, nie możesz normalnie funkcjonować w pracy i w domu, rozważ poddanie się operacji.
Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z przebiegiem zabiegu i rekonwalescencji, zadać chirurgowi wszystkie nurtujące Cię pytania.
Na czym polega zabieg?
W typowej poradni chirurgicznej deformacje paznokcia leczy się zerwaniem paznokcia. To tylko doraźne i chwilowe pozbycie się problemu, ponieważ paznokieć odrośnie w podobny sposób lub jeszcze bardziej zdeformowany.
Wkręcanie i wrastanie paznokcia powoduje rozrost wałów paznokciowych – skóry po bokach paznokcia. Często wbijanie się paznokcia w delikatną skórę powoduje infekcje, ziarninowanie i przerost wału. Jedynym sposobem trwałej eliminacji problemu, jest wycięcie tej zmienionej tkanki. Podochirurg usunie nadmiar skóry i zakażonej ziarniny. Twój paznokieć wyłoni się cały na powierzchnię palca. Będzie miał miejsce na prawidłowy wzrost, rozprostuje się i wygładzi. Pozbędziesz się też problemu nawracających infekcji. W lecie z przyjemnością założysz sandały.
Czy to boli?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie musisz być na czczo, wręcz przeciwnie, zjedz smaczny i obfity posiłek! Znieczulenie będzie podane cienką igłą w czterech punktach u podstawy palca. Wyłączy czucie bólu na czas zabiegu. W każdej chwili możesz zgłosić dyskomfort, wtedy chirurg poda kolejną dawkę leku.
Część chirurgiczna trwa od 15 do 30minut. Przygotuj się jednak na około 2godzinny pobyt w klinice. Tyle czasu potrzeba na przygotowanie dokumentacji, znieczulenie i obserwację po zabiegu.
Chirurg zabezpieczy operowane miejsce grubym opatrunkiem. Na pewno nie wciśniesz się w swoje buty. Możesz zabrać ze sobą luźne klapki lub zakupić but ortopedyczny w klinice.
Ból po zabiegu utrzymuje się do 2dni i łatwo go opanować typowymi środkami przeciwbólowymi.
Otrzymasz zalecenia pooperacyjne, receptę na leki przeciwbólowe i opatrunki oraz zwolnienie z pracy.
Pamiętaj, że nie będziesz mógł/ mogła prowadzić auta ani podróżować komunikacją miejską!
Po 3dniach zgłosisz się na zmianę opatrunku, a po 2tygodniach na usunięcie szwów.
Jak szybko dojdę do siebie?
Przez pierwsze 2dni po zabiegu musisz odpoczywać ze stopami uniesionymi ku górze. To zmniejszy obrzęk i ból.
Powrót do pracy zależy od jej charakteru. Chirurg omówi z Tobą tą kwestię ustalając termin zabiegu.
Po 4tygodniach od zabiegu możesz wrócić do uprawiania sportu, korzystania z sauny i basenu.
Czy zabieg rozwiąże mój problem na zawsze?
Zabiegi z zakresu chirurgii paznokcia są bardzo skuteczne (97% w badaniach amerykańskich). Do nawrotu deformacji może dość jedynie w przypadku silnego urazu paznokcia lub wobec niestosowania się do zaleceń chirurga. W niektórych przypadkach podochirurg zaleci wizyty kontrolne u podologa, by zoptymalizować efekty operacji.