Podologia

Czym jest podologia?

W gabinecie podologicznym, czyli gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp, zajmujemy się diagnozowaniem, profilaktyką i terapiami warstwy rogowej naskórka i przydatków stóp.
Dzięki proponowanym zabiegom, wspomaganym specjalistycznymi preparatami oraz indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi, pomagamy choremu odzyskać swobodę chodzenia i poprawiamy komfort jego życia.

 

Dlaczego warto korzystać z usług podologa?

Wykwalifikowany podolog zajmie się najlepiej naszymi stopami.
Takich specjalistów z pewnością znajdziecie w naszym gabinecie podologicznym.
Poniżej prezentujemy nasze usługi podologiczne.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz do zapisu na wizytę.
Jeżeli szukasz dobrego podologa w Łodzi, to dobrze trafiłeś!

 

 

Z profesjonalnych zabiegów u podologa mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Nieprawidłowe obuwie, deformacje stóp, ich przeciążenia, obciążenia genetyczne oraz zmiany skórne, powodują dyskomfort i nierzadko przerastają możliwości domowej pielęgnacji. Najczęstszymi schorzeniami, z którymi zgłaszają się pacjenci są: nagniotki, modzele, paznokcie wrastające, zrogowacenia pięt.

Zabiegi w zakresie skóry stóp i paznokci nie tylko przywracają atrakcyjny wygląd stóp i przynoszą znaczną ulgę
w dolegliwościach bólowych ale i nierzadko umożliwiają  prawidłowy chód oraz normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

 

 

Zabiegi/usługi proponowane w gabinecie podologicznym przedstawiają się następująco:

Konsultacja:
wywiad podologiczny, badanie stóp przy użyciu podoskopu, opracowanie płytki paznokciowej oraz wałów paznokciowych przy użyciu sondy, frezarki, usunięcie standardowych zrogowaceń przy użyciu skalpela, dłutka i wmasowanie indywidualnie dobranego preparatu pielęgnacyjnego

 

Wykonanie pedicure leczniczego (medycznego):
polega na specjalistycznym zaopiekowaniu się chorą stopą , usunięciu odcisków i modzeli przy użyciu skalpela, dłuta, frezarki, usunięcie hiperkeratoz za pomocą dłuta chirurgicznego , opracowaniu paznokci korzystając z frezarki i cążków prostych, czyli usunięciu wszystkich mankamentów , jakie pojawiły się na stopach

 

Usunięcie odcisków:
odciski są częstym schorzeniem pojawiającym się na skórze stóp . Spowodowane są notorycznym ugniataniem lub ocieraniem danego miejsca . Często bywają bolesne , za co winę ponosi stożkowy rdzeń ( korzeń ) , który z czasem wrasta coraz głębiej . Często odcisk mylony jest z brodawką . Tylko wykwalifikowany podolog potrafi je odróżnić i wykonać prawidłowo zabieg .
Usuwa się je korzystając z dłuta i skalpela chirurgicznego, opracowywuje frezarką z odpowiednim frezem. Po usunięciu aplikuje się preparat propolisowy i zakłada odciążenie.

 

Usunięcie modzeli:
Modzele to zmiany często mylone z odciskami . Powstają najczęściej na skutek nieprawidłowo dobranego obuwia . Same modzele nie są bolesne , raczej ich powstaniu towarzyszy dyskomfort . Natomiast często pod modzelem może powstać odcisk , który daje uczucie bólu .
Modzele usuwa się korzystając ze skalpela chirurgicznego oraz frezarki z odpowiednim frezem, następnie zakłada się odciążenie.

 

Usunięcie nagniotków:
Nagniotki to zmiany często mylone z odciskami. Jest to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie.
Centralnie w nagniotku zlokalizowany jest czop rogowy, mający zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i następowy napadowy ból. Najczęstsza lokalizacja to stopa, a zwłaszcza okolice pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.
Nagniotki usuwa się przy użyciu dłuta chirurgicznego w odpowiednim rozmiarze oraz frezarki z odpowiedniej wielkości frezem, aplikuje się odpowiedni preparat i nakłada się odciążenie.

 

Usunięcie brodawek (kurzajek):
Brodawki powstają wskutek zakażenia wirusem HPV w związku ze spadkiem odporności organizmu. Zakażenie wirusem następuje najczęściej u osób z nadmierną potliwością stóp , co prowadzi do maceracji skóry . Sprzyja temu również niewłaściwa higiena na basenach publicznych lub przymierzanie obuwia po osobach z tą dolegliwością .
Brodawki usuwa się przy użyciu aparatu z ciekłym NO2, dłuta w odpowiednim rozmiarze, po czym aplikuje się celowany preparat.
 

Zabieg na wrastające paznokcie:
Wrastające paznokcie powstają zazwyczaj na skutek nieprawidłowego ( zbyt głębokiego ) obcinania paznokci lub noszenia obuwia z wąskimi szpicami . Niejednokrotnie jest to przypadłość genetyczna lub uraz mechaniczny . Podolog w takim przypadku wycina fragment wrastającego paznokcia odpowiednimi cążkami, ochrania wrażliwe miejsce i proponuje odpowiednią klamrę ortonyksyjną .

   

Klamra ortonyksyjna (podologiczna):
ma za zadanie zapobiec w przyszłości wrastaniu paznokci . Podolog  wykonuje indywidualną klamrę ortonyksyjną dopasowaną do budowy anatomicznej paznokcia. Ma ona za zadanie ukształtowanie płytki paznokciowej i łożyska .

 

Zabieg na pękające pięty:
najczęściej przyczyną pękania pięt jest przeciążenie stóp ( praca stojąca ) , nieodpowiednie ich nawilżenie , niedobór witaminy A w organizmie , nadwaga . Często już po pierwszym zabiegu widać zadowalające efekty ( w zależności od stanu nasilenia się dolegliwości ).
Pękające pięty pojawiają się zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Szczególnie narażeni na ich pojawienie się są osoby z cukrzyca, stopą cukrzycową.
 
       

Zabieg na nadpotliwość stóp:
Nadpotliwość stóp to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny

i psychologiczny. Stanowi około 2 do 3% wszystkich rozpoznań lekarskich.
Skutki nadpotliwości stóp to nie tylko wilgotne stopy czy uczucie skrępowania w miejscach publicznych. Nieleczona nadpotliwość stóp prowadzi do maceracji naskórka, a wilgotne środowisko stanowi idealne podłoże do rozwoju infekcji grzybiczych

i bakteryjnych. Do powikłań można zaliczyć również potówki, czyli rozsiane wykwity skórne w postaci czerwonych krostek lub małych pęcherzyków.

Leczenie nadpotliwości – Jonoforeza:
Zabieg jest wykonywany z użyciem prądu stałego. Jest bezbolesny i bezpieczny.
Jego celem jest ograniczenie wydzielania potu, bez uszkadzania gruczołów.

Na nadpotliwość stóp chorują zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

 

 

Przeprowadzenie rekonstrukcji płytki paznokciowej:
Rekonstrukcja płytki stosowana jest najczęściej w przypadku utraty własnego paznokcia , spowodowanej odwarstwieniem się płytki od łożyska ( tzw. onycholiza ) lub z powodu utraty paznokcia na skutek zmian chorobowych np. grzybica. Podolog stosuje podologiczny żel światło utwardzalny o właściwościach antygrzybiczych.
 

Zabieg korekcji palucha koślawego: haluksa (hallux valgus):
czyli paluch koślawy jest stosunkowo często spotykaną deformacją dużego palca stopy zwłaszcza u kobiet. Przyczyna powstawania nie jest dokładnie określona ale z pewnością jednym z głównych czynników jest czynnik genetyczny, poza tym noszenie nieprawidłowego obuwia, nadwaga, tryb życia, schorzenia neurologiczne i inne. Wada polega na stopniowym zaginaniu się palucha w stawie śródstopno- palcowym, tak ze paluch kieruje się czubkiem ku pozostałym palcom, natomiast jego podstawa, czyli głowa I kości śródstopia stopniowo odchyla się w kierunku przeciwnym. Następuje poszerzenie śródstopia oraz dodatkowo narasta wyrośl kostna na głowie pierwszej kości śródstopia. Stopniowemu zaginaniu się koślawemu palucha często towarzyszą bóle w stawie śródstopno- paliczkowym podczas chodzenia. Zmiana ta nie tylko wygląda mało estetycznie, ale powoduje dolegliwości bólowe podczas chodzenia, powstawanie konfliktu z noszonym obuwiem, narastanie bolesnych modzeli w miejscach najbardziej uciskanych przez buty.
Jedną z metod korekcji jest taping podologiczny.

 

 

Obcinanie i oszlifowanie paznokci zmienionych chorobowo:
jest to zabieg wykonywany w przypadku paznokci grzybiczych , szponowatych , starczych , z którymi pacjent w warunkach domowych nie może sobie poradzić. Przy użyciu specjalistycznych cążków oraz frezów podolog skraca i opracowuje płytkę paznokciową w celu nadania jej jak najbardziej anatomicznego kształtu i zdrowego wyglądu.

Zabieg podologiczny dla diabetyków:
podolog przeprowadza wywiad podologiczno-diabetologiczny, opracowuje płytki paznokciowe przy użyciu dedykowanych cążków, frezów, usuwa standardowe zrogowacenia przy użyciu skalpela i dłuta przeznaczonego dla diabetyków, wmasowywuje preparat dla diabetyków

Wykonanie ortez indywidualnych:
Ortezy stosuje się aby zapobiec pogłębianiu się krzywizny palucha , co może w późniejszym czasie doprowadzić do konieczności operacji chirurgicznej . Jest to metoda zapobiegawcza . Ortezę indywidualną wykonuje się ze specjalnej masy i kształtuje indywidualnie do zaistniałej dysfunkcji.
Badanie stóp przy użyciu podoskopu(dzieci, dorośli):
Celem badań jest profesjonalna ocena stóp i kolan pod katem prawidłowości budowy i funkcji oraz zwiększenie świadomości w zakresie wad stóp i wpływu na inne aspekty zdrowotne. Badanie przy użyciu Podoskopu służy do statycznej i dynamicznej oceny budowy stopy. Badanie jest proste, nieinwazyjne. Ocena kształtu stopy, jej funkcji w trakcie obciążania dostarcza cennych informacji potrzebnych do wykonania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego oraz doboru ćwiczeń korekcyjnych.

 

Wykonanie oraz sprzedaż indywidualnych wkładek ortopedycznych termoplastycznych (dzieci, dorośli):
Niewłaściwe ułożenie stóp i nóg może spowodować przeciążenia i uszkodzenia innych części ciała.    Złe ułożenie kończyny dolnej upośledza normalną funkcję kolana i biodra, tak samo jak zwiększa napięcie mięśniowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu eliminacji tych dolegliwości trzeba ustawić stopy i ciało w ich prawidłowej pozycji, dzięki czemu przywrócona zostanie naturalna oś kończyny dolnej.

Wyjątkowa technologia, oprócz uznanych na świecie właściwości terapeutycznych i użytkowych, umożliwia właściwe dopasowanie wkładki do stopy pacjenta w kilka minut podczas jednej wizyty.
Termoplastyczny materiał z „pamięcią” z którego wykonane są wkładki umożliwia dokonanie korekcji i jej oceny bezpośrednio po wykonaniu. W przypadku niezadowalającego efektu, mamy możliwość ponownego rozgrzania wkładki i ponownej korekcji. Materiał umożliwia również korekcję etapową. (np podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta wykonuję część zamierzonej korekcji docelowej, a następnie, np. po 3 miesiącach, na tej samej wkładce ustawia stopę do pełnej zamierzonej korekcji)